Opcja `Zapamiętaj mnie na tym komputerze`

Wybierz opcję `Zapamiętaj mnie na tym komputerze` Jeżeli chcesz w przyszłości automatycznie logować się na tym komputerze. Twoje konto będzie zapamiętane przez 45 dni. Proszę nie używać opcji `Pamiętaj mnie` jeżeli korzystasz z publicznego komputera lub z używanego przez więcej niż jedną osobę.

Zipp

Zipp 202 Cub NSW Front

  • Zipp 202 Cub NSW Front
  • Zipp 202 Cub NSW Front

Zipp 202 Cub NSW Front

Opis produktu Zipp 202 Cub NSW Front

Gdy daliśmy naszych najlepszych inżynierów w gnieździe zaawansowane laboratorium rozwoju zadanie przelewając większą wagę od naszego najlżejszych zestawów kołowych clincher węgla, do 202 Firecrest, a także zwiększa tarcie toczne, aerodynamiki i hamowanie, było to bardzo trudne zadanie. Gdy poprosiliśmy o to wszystko zrobić bez utraty trwałości, wyglądało to niemożliwe. Ale NSW zaawansowany rozwój zespołu wydana na każde żądanie i zbudowany ostateczny zestaw kołowy wspinaczkowa, zestaw kołowy wspinaczkową wystarczająco silne, aby używać na każdą jazdą.

Zaprojektowane, aby być najszybszym przyspieszenie Clincher węgla Zipp kiedykolwiek wykonane, 202 NSW leci się najtrudniejsze podjazdy, a następnie goli nawet więcej czasu wolnego z zejścia do naśladowania. A ponieważ wydobycie większej prędkości na górze to tylko połowa sukcesu, zbudowaliśmy 202 NSW dostarczyć najniższy opór aerodynamiczny dostępne na obrzeżu tej głębokości do prędkości wszędzie.

Aby zestaw kołowy wspinanie się być świat pokonując musi zrobić więcej, niż po prostu dostarczyć niską wagę; musi dostarczyć bezkompromisowe osiągi na każdym poziomie. To dlatego inżynierowie Zipp w gnieździe zdecydował się zwiększyć najszybszy na świecie Clincher wspinaczki węgla, 202 Firecrest.

Dzięki nowej zapalniczki layup włókien węglowych do 32 mm głębokich 202 NSW oni spadły na wadze, gdzie najważniejsze, na zewnętrznej krawędzi tarczy, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności bocznej, które Firecrest jest znana. Wtedy zmniejsza się opór aerodynamiczny z technologią ABLC Sawtooth ™ i wykorzystywane grafiki Impress ™ w celu zapewnienia, że ​​nic nie stało pomiędzy powietrza przepływającego nad obręczą i zagłębień wykonanych wygładzić ten przepływ. Wiedząc, że nie ma korzyści z kołowego, który wspina się i opada powoli szybko, inżynierowie NSW włączone naszą Showstopper ™ tor hamowania w przeważającej zaufania inspirujące dostępne skuteczność hamowania obręczy, czy droga jest mokra lub sucha.

Aby jeszcze bardziej poprawić wydajność toczenia zestawu kołowego, 202 NSW obręczy jest splecione do naszego przełomowego hubset Cognition ™. Zbudowany wokół naszej technologii Piasta tylna osiowa sprzęgła ™, tylna piasta poznania jest zaprojektowane tak, aby utrzymać prędkość podczas wybiegiem przez rozłączania mechanizm zapadkowy. Technologia ta umożliwia tylna piasta Cognition dostarczyć znacznie mniejsze opory toczenia niż koła przy użyciu konwencjonalnych Piasty realną przewagę podczas walki poprzez walcowanie podnóża lub gdy obrócił się na długich zjazdach.

Zaprojektowany z myślą o szybkości, gdy zbliża, rosnąco, przejeżdżające i malejącej na świecie najtrudniejszych górskich dróg, Zipp 202 NSW jest kołowego, które mogą pochodzić tylko z jednego miejsca, gniazdo, w którym wykonywane są najszybsze kółka na świecie.

Poznanie HUBSET

Za każdym razem konwencjonalny hubset zaczyna wybrzeża, tarcie w mechanizmie Piasta tylna zapadkowy działa jak hamulec bębnowy spowolnić zawodnika w dół. Dzięki technologii poznania hubset za osiowe sprzęgła, mamy zmniejszone ten opór przez rozłączania mechanizm zapadkowy, gdy wybiegiem. Nasze badanie pokazuje, że najlepsze tradycyjne trzy zapadki wykonania piasty mają dwukrotnie rotacyjną tarcie jak nasz wyposażony Cognition osiowy tylnej piaście sprzęgła, a najbardziej popularne hubsets stosując podobny mechanizm napędowy jako Axial Clutch stwierdzono produkują czterokrotnie tarcie obrotową.

Z mniejszą wewnętrznego oporu piasty kolarz może pedałować mniej podczas jazdy przez wzgórz lub sporządzenie w headwind. Albo osiągnąć większe prędkości przy użyciu wybiegu w Tuck aero, lub zdecydować się zatrzymać pedałowania chwilę wcześniej przed wejściem do rogu i bank, który w watach do użytku opuszczającego rożny. Osiowe sprzęgło technologia pozwala także jeźdźców do utrzymania prędkości w narożnikach, które nie wymagają hamowania wkładu, a tym samym zwiększenie prędkości narożne wyjścia.

Wewnątrz mechanizmu osiowe sprzęgła używamy magnesy zamiast sprężyn stalowych, aby przenieść i angażować nasza waga wtrysku Metal Okładzina pierścienie (MIM) zapadkowe zapewnia niezrównaną niezawodność i konsekwentnego działania. Z 36 punktami zaczepienia, że ​​wszystkie blokady jednocześnie, że nie ma bardziej bezpieczny mechanizm Piasta tylna na rynku.

Nasz osiowe sprzęgła mechanizmu Piasta tylna jest również kompatybilny ze sterownikami XDR. To daje zawodnikom możliwość wyboru do 10 42 kasety do montażu układu napędowego 1x11 z równoważnym zakresie do jednej kompaktowej lub standardowym drogowego podwójnym układem napędowym.

Gwiazda kołnierzowe proste projektowanie ciągnąć hubshell na tylnej piaście rozkłada obciążenie wprowadzane kąta piasty od łożysk. Mamy również opracowała unikalną konstrukcję krawędzi zapiekanka hubshell dla naszego przedniej piaście. Konstrukcja ta zapiekanka utrzymuje średnicę otworu łożyska, kiedy mówił nakłada wysokie napięcie promieniowe. Oba te elementy projektu hubshell upewnić się, że łożyska spokojnie pozostać w miejscu, rolki szybciej, są trwalsze i sztywniejsze boki zapewniają piastę. O tych łożysk, wybraliśmy szwajcarskich łożysk ze stali nierdzewnej specjalnie skierowane do naszych specyfikacji, aby zapewnić najdłuższy, najniższa wydajność tarcia dostępne.

ABLC piłokształtny ™ TECHNOLOGY:

Nasze nowe Sawtooth dołek konstrukcja składa się z 12 węzłów, które są dokładnie taktowanych rozpocząć cięcie aerodynamicznego z szybkością 50 Hz przy szybkości zawodnik 20mph. Piłokształtny osiąga to poprzez indukowanie małych wirów arkuszy, które rzucają na małej wielkości, ale z większą częstotliwością naturalnego, tym samym zmniejszając efekt laminarny bańka na aerodynamicznie ekranowanej stronie profilu obręczy do dalszego obniżenia wysokiego odchylenia przeciągnij i poprawić stabilność wiatru bocznego. Że stabilność crosswind następnie przekazuje spokój porywiste warunkach wiatrowych, jednocześnie oszczędzając watów, które zostały wydatkowane podczas próby trzymać linię.

IMPONOWAĆ:

Musimy zastosować technologię Zipp za Impress ™ graficzną, która drukuje grafiki bezpośrednio na kierownicy, aby pomóc umożliwić dołeczki robić to, co były one zaprojektowane do zrobienia - kontrola zawirowań, tempo, w którym powietrze rzuca się koło. Zarządzanie to ma zasadnicze znaczenie dla stabilności. Podobnie jak 303, 404 i 808 NSW, Impress grafiki również dać 202 NSW charakterystyczny ukradkiem spojrzeć utrzymując obręczy jak najlżejsze.

showstopper:

Jeśli chodzi o hamowanie "dobre dla obręczy węgla" nie była wystarczająco dobra dla 202 NSW. Chcieliśmy hamowania wydajność, która była lepsza niż felg aluminiowych oraz innych obręczy węgla, a udało nam się osiągnąć ten cel. Nasz przemysł wiodący węglika krzemu Showstopper ™ tor hamowania zapewnia niezrównaną siłę hamowania i modulacji niezależnie od warunków pogodowych i długości zjazdu. Z Showstopper skuteczność hamowania, trzeba znaleźć inny pretekst, aby nie jeździć na deszczowe dni.

Born of Science. Realizowanych przez HAND .:

Zipp 202 NSW została opracowana z wykorzystaniem CFD (Computational Fluid Dynamics), oprogramowanie przetwarzanie post i miesiące w tunelu aerodynamicznym, w tym instrumentu Aerodynamiczny rower testów w tunelu aerodynamicznym ARC, w niewielkiej odległości od obiektu Indianapolis Zipp jest. Robimy to, ponieważ jako jeden z naszych zaawansowanych inżynierów, Dave Morse, lubi mówić, "Tunel aerodynamiczny nigdy nie zostanie wymieniona, gdyż czeku jelita projektu koła." Zaawansowane inżynierowie rozwoju na gniazdem wziął te dane i stworzył kształt obręczy, która stała się 202 NSW.

felgi Zipp 202 NSW są ułożone w górę, formowane, wiercone, i zbudowany w Indianapolis, USA przez techników Zipp. Nasi konstruktorzy kół ekspertem następnie ręcznie koronki felgi do naszego Europejska podjęła poznania hubset użyciu belgijskich szprychy Sapim CX Ray i zamek zabezpieczający sutki, aby zapewnić precyzyjne wyrównanie, a nawet mówił napięcie. Efektem końcowym jest ręcznie kołowego, który pozostaje szybka i prawdziwe w nadchodzących latach.

Dane techniczne:

Przednie koło:

Waga: 615g

Rim Używane: X32NSW

Hub używany: Poznanie

Wysokość obręczy: 32mm

Maksymalna szerokość: 25,4 mm

Szerokość wewnętrzna: 16.25mm

Szprychy: Sapim® CX Ray

Mówił hrabia: 18

Zabrał Wzór: Radial

Spoke Długość: 272mm

Maksymalne ciśnienie opon: 125psi

Maksymalne ciśnienie opon: 8.62bars

Śledź Adaptacja: Nie

Wgłębieniami powierzchni: ABLC ™ piłokształtny ™

Sutki: Sapim® bezpieczny zamek

Sutki zewnętrzne: Tak

Każde koło Zawiera:

Zipp Tangente czerń tytanowa szpikulca

Zawór Zipp extender przez Silca®

Zipp pojedynczy worek koła

Zipp Tangente Platinum klocki hamulcowe Pro Evo

Zipp Tangente tube 700c x 20 28mm

Zipp taśmy obręczy 700c x 20mm


Zipp 202 Cub NSW Front posiada oficjalną gwarancję od marki Zipp. Zakupy w naszym sklepie online rowerowy , pozwalają na zakup Zipp 202 Cub NSW Front prosto do domu w ciagu kilku dni. W tej chwili produkt jest dostępny w magazynie, a cena to 1067.95 $. Nie przegap!

Cechy Zipp 202 Cub NSW Front

Pozycja światła
Użycie
Materiał
Średnica koła
Profil obręczy
Typ hamulców
Typ opony
Kolor

Opinie klientów i pytania (1)

Napisz recenzję tego produktu i zdobądź CoINNs (tylko istniejący klienci)

Napisz recenzję i zarabiaj CoINNs

(tylko obecni klienci)

Napisz recenzję lub zadaj pytanie naszemu zespołowi ekspertów

Ocena produktu

Uwaga: Twoje recenzje zostaną sprawdzone przez naszych pracowników i opublikowane w ciągu pięciu dni roboczych. Odpowiedz na Twoje pytanie zostanie udzielona mailem więc upewnij się, że Twój adres e-mail jest prawidłowy.

Akceptuję Polityka Prywatności

Zamknij